Triumph Bonneville T100 Icon Edition
Hitta tekniska data, priser och recensioner.
Viktig specifikation Triumph Bonneville T100 Icon Edition 2025
Motor och drivlina
| Motortyp | Radmotor med 270° vev |
|---|---|
| Håldiameter | 84.6 mm |
| Takt | 80 mm |
| Motoreffekt | 65 hk |
| Varvtal vid maximal effekt | 7400 varv/min |
| Vridmoment | 80 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 3750 varv/min |
| Kompressionsförhållande | 11 |
| Bränslesystem | Injicering |
| Pådrag | Elektrisk |
| Kopplingstyp | Flerplatta i oljebad |
| Transmission | Kedja |
| Transmissionstyp | Växelspak |
| Antal växlar | 5 |
| Cylindrar | 2 |
| Takter | Fyrtakt |
| Ventiler per cylinder | 4 |
| Ventiler | OHC |
| Kylning | flytande |
| Slagvolym | 900 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Teleskopgaffel |
|---|---|
| Teknik | Sluten patron |
| Märke | Kayaba |
| Diameter | 41 mm |
| Slaglängd | 120 mm |
Bakre upphängning
| Upphängning | Svängarm |
|---|---|
| Stötdämpare | Dubbel stötdämpare |
| Märke | Kayaba |
| Slaglängd | 120 mm |
| Justering | Förspänning |
| Material | Stål |
Chassi
| Ram | Stål |
|---|---|
| Ramtyp | Dubbel vagga |
| Lutningsvinkel | 64.5 grad |
| Bihang | 104 mm |
Frambromsar
| Typ | Dubbel skiva |
|---|---|
| Diameter | 310 mm |
| Kolv | Dubbel kolv |
| Isoleringsfäste | Flytande krumcirkel |
| Märke | Brembo |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Diameter | 255 mm |
| Kolv | Dubbel kolv |
| Isoleringsfäste | Flytande krumcirkel |
| Märke | Nissin |
Assistanssystem
| Avancerade förarassistanssystem | ABS |
|---|
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 100 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 90 % |
| Diameter på framhjul | 18 tum |
| Bredd på bakhjul | 150 mm |
| Höjd på bakhjul | 70 % |
| Diameter på bakhjul | 17 tum |
| Längd | 2170 mm |
| Bredd | 780 mm |
| Höjd | 1100 mm |
| Hjulbas | 1450 mm |
| Säteshöjd | 790 mm |
| Tjänstevikt (med ABS) | 228 kg |
| Bränsletankskapacitet | 14.5 l |
| Högsta hastighet | 172 km/h |
| Licensefterlevnad | A2, A |
| Intervall | 353 km |
| Kombinerade CO2-utsläpp | 95 g/km |
| Kombinerad bränsleförbrukning | 4.1 l/100 km |
| Stationärt buller | 94 dB |
Vanliga frågor däck Triumph Bonneville T100 Icon Edition
- Vilka däck rekommenderas för närvarande av 1000PS-redaktionen för denna modell?
Prisvärd sportig allroundmaskin
För den dagliga pendlingen till jobbet och korta weekendresor. Sportiga däck från andra raden - bra pris/prestandaförhållande.
Frågor och svar Triumph Bonneville T100 Icon Edition
- Vilken av dem är bäst? Triumph Bonneville T100 Icon Edition eller {AlternativeBrandModel}?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Triumph Bonneville T100 Icon Edition?
- Jämfört med andra Naked bike motorcyklar är tillgängligheten mycket dålig. Det finns mycket få Triumph Bonneville T100 Icon Edition motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur populär Triumph Bonneville T100 Icon Edition?
- Det finns en mycket svag efterfrågan på en Triumph Bonneville T100 Icon Edition efterfrågan på marknaden.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.



























